www.užventis.lt, 2017-07-27

UžventisART įamžino reikšmingus jubiliejus

Liepos 10 –15 d. Užventyje jau aštuntąjį kartą vyko tarptautinis menininkų pleneras UžventisART’17, kuriame kūrė 40 menininkų iš Lietuvos ir Latvijos.

Šie metai Užvenčiui svarbūs savo jubiliejais: sukako 140 metų, kai gimė Užvenčio dvare gyvenusi rašytoja, pedagogė, labdarė Marija Pečkauskaitė – Šatrijos Ragana ir 480 metų kai pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėtas Užvenčio vardas.

Šimtmečiai pakeitė Užvenčio veidą, bet nepakeitė kartų kartoms perduodamų vertybių: užventiškiai, kaip ir jų protėviai, išlaiko atkaklią žemaitišką dvasią, didžiuojasi garbinga savo krašto istorija, čia gyvenusių žmonių kūrybiniu palikimu.

Užventyje gyveno ir gyvena puikūs žmonės. Ir tikroji miestelio esmė yra žmonės: gyvenę anksčiau, gyvenantys šiandien ir dar tik čia gyvensiantys. Būtent todėl, pagal kalvių kalvio Virgilijaus Mikuckio idėją, pagrindinis plenero kūrinys, skirtas įamžinti Užvenčio jubiliejų, sukurtas remiantis kryždirbystės tradicija – gyvąja grandimi, sujungiančia praeitį, dabartį ir ateitį… Iškilus, analogo Lietuvoje neturintis ąžuolo kryžius su kalviškų saulučių karūna, sau vietą rado vienoje iš pagrindinių miestelio gatvių sankryžų.

Be pagrindinio kolektyvinio kūrinio, seno dvaro parko erdves papuošė Lietuvos kalvių kalvio Vytauto Jaručio trijų kryžių kompozicija, skirta paminėti Šatrijos Raganos gimimo jubiliejų, medžio skulptoriaus Prano Dužinsko spalvinga žemaitiška koplytėlė su šv, Marijos skulptūrėle, akmens skulptoriaus Vido Cikanos darbas ir Kristinos Venslauskienės, Vitalijos Svirkauskienės, Aistės Rutkauskienės gervių skulptūros, kurios nutūps upės pakrantėje.

Šiųmečio plenero dalyviai akvarelininkai – Voldemaras Barakauskas, Gitana Kaltanienė, Eugenija Karbočienė, Valerija Medelinskienė, Loreta Naruševičienė, Bangutis Prapuolenis, Jurga Sidabrienė, Alvydas Stauskas, Justina Šaltė, Irena Šliuželienė, Vilius Šliuželis, Arūnas Vasiliauskas, Oksana Vronska. Kalviai – Arūnas Degė, Ričardas Grekavičius, Arūnas Gudaitis, Vytautas Jarutis, Andrius Janulis, Albinas Jukumas, Juozas Kavaliauskas, Saulius Kronis, Egidijus Latėnas, Benediktas Mikuckis, Virgilijus Mikuckis, Česlovas Pečetauskas, Eitaras Pokvytis, Evaldas Rimkūnas, Vytautas Slavinskas, Antanas Sodaitis, Martynas Stankus, Mindaugas Stankus, Stanislovas Špukas, Darius Vilius, Tomas Vosylius, Edgars Vronskis. Medžio skulptorius – Aurimas Šimkus.

Užventis’ART apjungia įvairių sričių menininkus, tačiau pagrindinė plenerų kryptis – akvarelė ir kalvystė, pasirinktos neatsitiktinai. Akvarelė ir kalvystė: dvi labai skirtingos meno šakos. Akvarelė – lengva, perregima, greitai pažeidžiama, o kalvystė – stipri, juoda, ilgaamžė… Jas sieja ko gero tai, kad abiejų meno šakų atlikimo technologija yra ypatingai sudėtinga. Įdomu tai, kad Užventyje šie du tokie skirtingi menai įgauna sintezę, suteikia menininkams išskirtinių potyrių.

Užvenčio menininkų plenero apžvalgą pateikęs humanitarinių mokslų daktaras, dailėtyrininkas, etnologas Vytautas Tumėnas sakė, kad būtent tokie plenerai yra įdomūs tuo, kad gali pamatyti ne tik jau sukurtus meno kūrinius, bet stebėti patį kūrybos procesą, kuris kartais yra net savotiškai įdomesnis už baigtą kūrinį. Jis tvirtino, kad būtent plenerai yra puikus būdas pažinti ne tik atskirus meno kūrinius, bet kartu ir pačius menininkus – jų pasaulėžiūrą.

Užventis, pasak profesorės Viktorijos Daujotytės, viena iš tokių Lietuvos vietų, kuri yra energetiškai stipresnė, intensyvesnė, labiau veikianti žmogaus dvasią. Užvenčio erdvė ir Venta, kuri pradeda tekėti už kelių kilometrų nuo miestelio ir teka per jį, yra puikus fonas gimti menui, gyvam ir gyvybingam, kaip skaidrus sraunus upelis tekančiam per spalvingą ir kintantį mūsų gyvenimą, provokuojančiam kūrėjus, teikiančiam džiaugsmą žiūrovui, spinduliuojančiam nesenkančią kūrybos galią.

Užvenčio kraštotyros muziejaus muziejininkė

Milda Knyzelienė